Brusel – moderní hlavní město Evropy

Brusel – hlavní město nejen Belgie, ale také Evropy. Oficiální sídlo nejvyšších institucí Evropské Unie každým rokem navštíví množství turistů. Buďte jedním z nich, stojí to za to. Přílet je naplánovaný na letiště Charleroi, které leží jižně od města. Po příletu je to ještě asi hodinu jízdy autobusem. Ten vás zaveze do samotného centra města. Hotel, ve kterém vám zařídíme ubytování, leží kousek od jižního bruselského nádraží, co by kamenem dohodil od centra města. Využite našeho výhodného balíčku a navštivte Brusel.
Už po cestě na hotel nejspíš použijete místní hromadnou dopravu. Ta se skládá z metra, tramvají a autobusů. Pro pohyb v oblasti centra je tramvaj nejvýhodnějším dopravním prostředkem. Nejen že vidíte všechna zákoutí města a pokud se vám něco zalíbí, můžete kdykoliv vystoupit, ale také je to nejrychlejší způsob dopravy na kratší vzdálenosti. Pro cesty napříč městem se samozřejmě více vyplatí metro. Pro cestu ke vzdálenějším cílům, jako třeba slavné Atomium nebo budova NATO, je metro nejrychlejší. Systém bruselské hromadné dopravy je dobře propracovaný, takže pokud se vám více líbí na povrchu v tramvaji, často bez přestupu dojedete také na vaše cílové místo. Rozhodně se vyplatí koupit si celodenní jízdenku. U ní si ale dejte pozor, v kolik hodin si ji kupujete. Jízdenka totiž neplatí 24 hodin, ale pouze do asi druhé hodiny ranní následujícího dne. Pokud bude vaše první cesta hromadnou dopravou večer, zvažte koupení jednotlivých jízdenek a celodenní si nechejte na další den.
Dobré je sehnat si mapku města. Papírová verze je k dostání v turistických centrech infocentrech. Ty jsou poměrně nenápadně označené, proto se nelekejte, pokud zprvu žádné na své cestě neuvidíte. Dříve nebo později se objeví. Jistota je centrální nádraží. Tam seženete jak mapky města, tak i hromadné dopravy, která je také užitečná. Jestliže jdete s dobou a papírové mapy už nepoužíváte, stáhněte si dnes už zcela běžné aplikace do telefonu s offline mapami. Například aplikace Brussels Map Offline vás přes GPS zavede na jakékoliv místo ve městě bez nutnosti čerpání dat.
Určitě se nechejte zavést do centra. V centru města potom ochutnejte místní specialitu. Vafle se dají koupit snad úplně v celém Bruselu, ale v centru na ně narazíte na každém rohu. Kvalita je podobná u všech typů prodeje – z kamenného obchůdku, z cukrárny, z dodávek s minirestaurací i z malých pouličních stánků. Dokonce ani cena není vysoká. V samotném centru města u fontánky s čůrajícím chlapečkem stojí vafle okolo jednoho eura. Nemusíte ale zůstat jen u ní. V cukrárnách specializovaných na vafle si je můžete dát se zmrzlinou, polevou, ovocem i se šlehačkou. Další specialita, na kterou narazíte snad ještě častěji, je belgická čokoláda. Obchůdky a stánky jsou nejen ve městě, ale i ve stanicích metra nebo na nádražích.
Nenechejte se ošálit titulem „hlavní město Evropy.“ To, co město získává na modernosti a důležitosti, to ztrácí na míře úklidu veřejných prostor. Brusel určitě nepatří k nejčistším městům. Na ulicích se válejí odpadky a kolem popelnic se tvoří ostrůvky z igelitových tašek. Místní jsou na to zvyklí a tak jim to ani nepřijde. Kdo je zvyklý na české poměry co se úklidu týče, bude zprvu zaskočen. Samozřejmě to neplatí o celém městu. Například o parky a místa s veřejnou zelení je dobře postaráno.
Ne každému vyhovuje obdivovat město a budovy jen z venku. Pokud máte v plánu nakouknout do více než jednoho muzea, zvažte koupení bruselské karty (Brussels Card). Ta vám zajistí volný vstup do téměř 40 muzeí po celém městě, nabídne slevu ve vybraných restauracích a obchodech a za příplatek obsahuje jízdenku na hromadnou dopravu. Kartu můžete koupit v infocentrech přímo na místě nebo si ji objednat a zaplatit online. Po příjezdu si ji pak můžete v infocentru vyzvednout. V nabídce jsou karty platné 24, 48 a 72 hodin.
Zájezdy Brusel
