MENU

Skopje

Makedonie není příliš vyhledávaným cílem českých turistů. O to více je zajímavá a neprobádaná. Z Česka se do hlavního města Skopje levně nepodíváme, ze sousední Bratislavy ovšem ano. Let trvá asi dvě hodiny a je provozován společností Wizz Air. Z letiště ve Skopje se do centra dostaneme nejlevněji letištním autobusem, který odjíždí podle příletů letadel. Cesta trvá asi půl hodiny a autobus postupně zastaví na třech zastávkách ve městě. U našeho zájezdu vystoupíme až na té poslední – samotném srdci města. Hotel, který si můžeme vybrat podle vlastních preferencí, leží nedaleko této zastávky, po příjezdu tak není nutné ještě dlouze cestovat hromadnou dopravou. V nabídce máme hotel přímo na hranici starého města, druhý je nedaleko v moderní části centra Skopje.

Pokud jste o Makedonii před příjezdem příliš neslyšeli, překvapí vás nádherná architektura připomínající starověké Řecko. Řecko totiž neleží příliš daleko a v dobách své největší slávy bylo území Makedonie součástí řeckého impéria. Stavby jsou osázeny nespočtem sloupů, kopulí a soch. Vydat se prozkoumat město můžete sami, nebo se připojíte ke skupince s průvodcem, který vám zdarma ukáže nejkrásnější místa v centru Skopje (prohlídka začíná každý den v 10 hodin u rodného domu Matky Terezy, podrobněji zde).

Pokud se nechceme po městě pohybovat jen pěšky, můžeme použít hromadnou dopravu. Překvapením místní MHD jsou dvoupatrové autobusy podobné těm v Londýně. Pro jízdu MHD potřebujeme speciální čipovou kartičku (Skopska), kterou za 150 denárů dostaneme na autobusovém nádraží. Na kartě jsou již nahrány dvě jízdy, další jízdy je nutné si ve stejném stánku dokoupit. Jedna jízda vyjde na 35-40 denárů, při každém nástupu a výstupu se karta přikládá ke čtečce (přikládejte, revizoři jsou ve střehu). Jízdní řády na zastávkách nehledejme, nenajdeme je. Jediné místo, kde jsou jízdní řády vylepeny, je právě budka s jízdenkami na autobusovém nádraží. V centru města nebudeme autobusy příliš potřebovat. Využijeme je hlavně při cestách na okraj města a za jeho hranice.

Opustit centrum města rozhodně není chybou. První zastávkou mimo centrum může být Millennium Cross – největší kříž na světě tyčící se na hoře nad městem. Asi půlhodinovou jízdou z autobusového nádraží autobusem č. 25 (odjíždí každou hodinu v X:40) se dostaneme ke spodní stanici lanovky, která nás za 100 denárů vyveze na vrcholek a také zpátky (lanovka je v provozu od 10:00). Pro tento výlet je dobré si vybrat den s malou oblačností, výhled do krajiny je úchvatný.

Dalším neopomenutelným místem je kaňon Matka. K němu se dostaneme autobusem č. 60 asi třičtvrtěhodinovou jízdou (autobus odjíždí každých cca 90 minut). V kaňonu se projdeme po úzkých stezkách vytesaných ve skále a také se můžeme projet loďkou po jezeře. Projížďka je zakončena prohlídkou jeskyně. Pokud nám nevadí menší výšlap, požádáme převozníka, aby nás převezl z nástupní stanice loděk na druhý břeh (za zanedbatelnou částku). Odtud vyšlapeme ke starému klášteru v horách nad kaňonem a horskou stezkou (jinou, než kterou jsme přišli) se vrátíme ke stanovišti autobusů. Návštěva kaňonu včetně projížďky a výšlapu zabere asi 6-8 hodin, tedy větší část dne.

Po čase stráveným procházkami a prohlídkami nám určitě vyhládne. Jídlo v Makedonii je vynikající a oproti českým cenám i levné. V obyčejné restauraci v centru města zaplatíme za národní jídlo Tavče Gravče (zapečené fazole) od 80 do 150 denárů (35 – 60 Kč), dát si také můžeme tradiční kebapi nebo selsko meso, které je podobné našemu pečenému vepřovému se zelím. V luxusnějších restauracích dáme za jídlo 400 – 600 denárů, což je cena srovnatelná s běžnou českou restaurací. Klasická národní jídla seženeme spíše ve starém městě nebo mimo moderní část centra, v moderním centru najdeme spíše celosvětovou kuchyni.

Skopje je rozhodně jedno z nejpřekvapivějších a nejpozoruhodnějších míst na Balkáně. Lidé jsou zde velice milí a jelikož zde ještě nepropuklo turistické šílenství jako v jiných městech, turistů si váží a jsou velice úslužní. Anglicky se bohužel příliš nedomluvíme, angličtinu ovládá spíše nejmladší generace a obsluha v turistických místech, makedonština je ovšem slovanský jazyk a česky se s dávkou trpělivosti a kreativity domluvíme. Makedonie je místo, které člověka chytne za srdce a nenechá ho jen u jedné návštěvy.

Štítky článku: ,

Zájezdy Skopje

Skopje z Bratislavy

Skopje z Bratislavy

Nejexotičtější evropská metropole s obdivuhodnou architekturou i krásnou přírodou.
Prodej skončil
Více info