MENU

Londýn

Londýnský Tower Bridge

Londýn patří k největším a nejdůležitějším světovým městům. A ne nadarmo každoročně bojuje o titul nejnavštěvovanějšího města světa. Už od jeho založení roku 43 n. l. zde byly budovány stavby, které časem dosáhly takové slávy, že si pod nimi Londýn představí většina lidí na světě, přestože tady nikdy nebyli.

Londýnská letiště

Do Londýna se dostaneme nejlépe letadlem

Do Londýna nejlépe letadlem

Do Londýna se nejlépe dostaneme letadlem. Vzhledem k tomu, že se do Londýna létá téměř z každého mezinárodního letiště v Evropě, stal se Londýn také jedním z nejdostupnějších evropských měst. Takové množství letadel nemůže ale jedno letiště zvládnout, proto jich má Londýn rovnou šest – Heathrow, City, Gatwick, Luton, Stansted a Southend.

Neblíže k centru je letiště City, tam ale létají hlavně menší komerční letadla. Navíc má letiště velice omezenou kapacitu, proto jsou letenky sem poměrně drahé. Blízko centra stojí také letiště Heathrow, hlavní londýnské letiště, kam dokonce zajíždí linka metra. Využíváno je z velké části pro přestupy na další lety. Ostatní letiště, využívaná především nízkonákladovými aerolinkami, se nacházejí desítky kilometrů od centra a do města z nich tak musíme cestovat autobusem (Luton, Stansted, Gatwick) nebo vlakem (Stansted, Gatwick, Southend). Výborné spojení do centra má letiště Stansted, odkud každých 15 minut jezdí expresní vlaky do centra města. Díky skvělé dostupnosti letiště a příznivým cenám letenek jsou právě sem směrovány lety, které využívají naši zákazníci na našich poznávacích zájezdech a eurovíkendech v Londýně, které pořádáme s odlety z Prahy, Brna, Ostravy i Pardubic.

Ubytování v Londýně

Hotel Pembury

Londýn je světové velkoměsto, podle toho se zde také dá sehnat ubytování. Od nablýskaných 5* hotelů s veškerým komfortem, odkud se vám ani nebude chtít jít ven, až po levné pokojíčky kdesi v suterénu, kam se odváží jen ti nejotrlejší. Důležitější než jinde je zde sledovat hodnocení ostatních návštěvníků, díky kterým si snáze představíte, jak to v hotelu vypadá a co můžete od ubytování čekat. Na našich zájezdech do Londýna ubytováváme naše zákazníky v prověřených pohodlných hotelech na okraji centra Londýna. Díky jejich poloze dál od centra zajišťují klidný pobyt a jistotu odpočinku po náročných poznávacích zážitcích. Naše hotely jsou od centra vzdálené asi 15 minut jízdy metrem, jehož stanice se nachází pár kroků od nich. Mají tak ideální polohu, která zajišťuje velice rychlé dojíždění do centra a zároveň klidnou lokalitu v dostatečné vzdálenosti od ruchu velkoměsta.

Doprava po Londýně

Londýn je doslova zahlcený auty, proto o zapůjčení auta radši ani neuvažujte, pokud se chcete někam dostat nebo alespoň zaparkovat. V Londýně je pro turistu obecně nejlepší spolehnout se na veřejnou dopravu, tedy autobusy, metro a vlaky. Jízdné je v Londýně rozděleno do zón. Prakticky čím dál jsme od centra, tím vyšší je číslo zóny a tím dražší je jízdné. Většina hlavních památek a turistických atrakcí se nachází v zóně 1-3, do dalších zón se turista dostane jen zřídka.

Londýnský patrový autobus

Londýnský double decker

Pro cestování veřejnou dopravou je nutné si zakoupit jízdenku. Klasická papírová jízdenka z automatu vyjde nejdráže. Daleko výhodnější je pro placení používat svou bezkontaktní platební kartu. Tu přiložíte ke čtečce na turniketech v metru nebo při nástupu a výstupu z autobusu, systém vaši kartu zaznamená a počítá vaše jízdy včetně projetých zón. Na konci každého dne pak spočítá, kolik jste projeli a automaticky vám strhne z účtu nejvýhodnější částku. Vekou výhodou je to, že denní strop je vždy nižší, než cena celodenní papírové jízdenky. Pokud se náhodou na denní strop jízdného nedostanete, systém vám strne jen projeté jízdné. Při používání platební karty tak získáte vždy nejvýhodnější cenu. Pokud nemáte bezkontaktní platební kartu, úplně stejně funguje karta Oyster, která se dá zakoupit za vratnou zálohu v infocentrech a stanicích metra. Kartu je nutné předem nabít, poté funguje na úplně stejném principu.

Pro vyhlídkové jízdy městem zapomeňte na předražené vyhlídkové autobusy s výkladem, který stejně minimálně z poloviny poslouchat nebudete. Úplně stejný zážitek za zlomek ceny dostanete z běžných linkových double deckerů.

Co v Londýně vidět

Jak už bylo řečeno, Londýn se pyšní nekonečnou zásobou pamětihodností a turistických atrakcí. Proto zde vyberme ty nejzajímavější a nejdůležitější, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Westminster

Elisabeth tower s Big Benem uvnitř

Elisabeth tower se zvonem Big Ben

Téměř povinností každého návštěvníka Londýna je navštívit srdce města – Westminster. U břehu Temže stojí majestátní Westminsterský palác (Houses of Parliament), ve kterém se nachází britský parlament, se světoznámou věží Elisabeth Tower přezdívanou Big Ben (přezdívku dostala podle zvonu Big Ben, který se nachází uvnitř). Cena prohlídky vnitřních prostor se pohybuje okolo 25 liber. Jen přes cestu od paláce se nachází Westminsterské opatství, jedna z nejznámějších katedrál v Londýně. Využíváno je kromě každovečerních mší (všední dny od 17:00) také jako místo královských svateb, korunovací nebo místo posledního odpočinku významných britských osobností a panovníků. Prohlídka vyjde asi na 20 liber, vstup na bohoslužby je zdarma.

Buckinghamský palác

Sídlo britských panovníků Buckinghamský palác

Buckinghamský palác

Sídlo britské královny a obecně britských panovníků leží také ve čtvrti Westminster, od Westminsterského paláce se k němu dá nejpohodlněji dostat pěšky krátkou procházkou podél St. James’s Park. Palác patří k nejnavštěvovanějším památkám v Londýně. Kromě samotného paláce nebo památníku královny Victorie sem návštěvníky táhne také ceremoniál střídání stráží. To probíhá zpravidla denně od 11:00 a trvá okolo hodiny. V jakémkoliv ročním období se zde sejdou davy turistů, pokud tedy chcete střídání stráží vidět z dobrého místa, přijďte k paláci s předstihem.

Trafalgar Square

Trafalgarské náměstí s národní galerií

Trafalgarské náměstí

Cestou od Buckinghamského paláce po slavné třídě The Mall, kde se konají královské, vojenské a další přehlídky, přijdete na Trafalgarské náměstí. To je ikonické svými fontánami ozdobenými lvími hlavami a dominantním sloupem se sochou generála Nelsona. Je to asi nejrušnější náměstí v Londýně, např. silvestrovské oslavy se konají právě zde. Přímo na náměstí se také nachází Národní galerie. Jakožto státní muzeum je do ní vstup zdarma, což platí o všech státních muzeích v Londýně.

China Town

Čínská čtvrť v Londýně

Čínská čtvrť

Centrum čínské komunity se nachází právě v Čínské čtvrti. Každý, kdo byť jen náhodou do čtvrti vstoupí, okamžitě pozná, že vešel do specifické části města. Nápisy v čínských znacích, spousta restaurací a orientální atmosféra jsou nepřehlédnutelné. China Town je výborným místem na zahnání hladu. Jídla v místních restauracích jsou vynikající a navíc stojí zlomek ceny, kterou byste zaplatili v běžné londýnské restauraci.

Greenwich

Greenwich – čtvrť známá všem zeměpiscům a astronomům. V Greenwichi stojí Královská observatoř, vůbec první svého druhu na britské půdě, která měla za úkol pozorování noční oblohy. Záznamy z pozorování pak sloužily k vytvoření navigačních map pro britské lodě. Greenwichem také prochází nultý poledník, který rozděluje planetu na východní a západní polokouli. Odsud se také řídí přesný čas, který je distribuován do celého světa.

Studia Harryho Pottera

Studia Warner Bros, kde se natáčely filmy o Harrym Potterovi

Studia Harryho Pottera

Každý nadšenec do filmové či knižní série o Harrym Potterovi touží vidět kouzelnickou školu v Bradavicích na vlastní oči. Splnit si tento sen není problém. Na okraji Londýna se nacházejí filmová studia Warner Bros, kde se filmy o Harrym Potterovi natáčely. Studia jsou otevřena prohlídkám pro veřejnost a staly se jedním ze středobodů potterovských nadšenců. Do filmových studií se můžete podívat každý přímo v našem zájezdu, ve kterém se vydáte po stopách Harryho Pottera z celého Česka, letecké zájezdy pořádáme s odlety z Prahy, Brna, Ostravy a Pardubic. O vstupenky do studií je obecně velký zájem a bývají vyprodány na dva až tři měsíce dopředu.

Sky Garden

Není nic lepšího než zakončit víkend v Londýně pohledem na město z ptačí perspektivy. Pro tento zážitek se logicky nabízí nejvyšší budova v Londýně Shard (v překladu Střep), která má vlastní vyhlídkovou plošinu. Vstupné se ale pohybuje mezi 20 a 30 librami. Budova Sky Garden, která stojí jen kousek od Shardu, je sice o pár metrů nižší, výhled je ale stejně skvělý. A navíc je zdarma. Pro velký zájem návštěvníků je nutné si čas návštěvy rezervovat předem. Vstupenky jsou k dispozici zdarma jeden až dva týdny předem na webu Sky Garden a většinou rychle mizí. V nejvyšším patře se nachází velká botanická zahrada s restaurací a vyhlídkovou terasou. Patro je celé prosklené a návštěvníci si tak mohou prohlédnout Londýn do všech stran.

Poznámka: Ze zkušenosti je možné přijít ke vchodu i bez rezervace. Pokud je volno nebo zrovna není frmol, obsluha vás pustí dovnitř, taky se ale může stát, že volno bude až za pár hodin nebo třeba už vůbec, rezervace je proto jistota.

Štítky článku: ,

Zájezdy Londýn

Londýn z Prahy

Londýn z Prahy

Leťte za poznáním do Londýna! V ceně zpáteční letenka z Prahy a ubytování se snídaní.
Prodej skončil
od 5 990 Kč
Více info
Za Harrym Potterem do Londýna z Prahy

Za Harrym Potterem do Londýna z Prahy

Vydejte se s námi do Londýna po stopách Harryho Pottera - letecky z Prahy.
Prodej skončil
od 8 590 Kč
Více info